Program Committees

Program Committee of the Main Track

  • Alessandro Fantechi, DINFO – Universita’ di Firenze, IT
  • Alexander Felfernig, TU Graz, AUT
  • Axel Legay, UCLouvain, BE
  • Camille Salinesi, CRI, Université de Paris1 Panthéon-Sorbonne, FR
  • Carlos Cetina, San Jorge University, SP
  • David Benavides, University of Sevilla, SP
  • Edson Oliveirajr, State University of Maringá, BR
  • Fuyuki Ishikawa, National Institute of Informatics, JP
  • Gabriela Michelon, Marquardt, GER
  • Gilles Perrouin, University of Namur, BELf
  • Goetz Botterweck, Trinity College Dublin, Lero, IE
  • Iris Reinhartz-Berger, University of Haifa, ISR
  • Jakob Krüger, TU Eindhoven, NL
  • Jan Bosch, Chalmers University of Technology, SE
  • José A. Galindo, University of Sevilla, SP
  • Juliana Alves Pereira, PUC Rio, BR
  • Kevin Feichtinger, Johannes Kepler University Linz, AUT
  • Klaus Schmid, University of Hildesheim, GER
  • Leopoldo Teixeira, Informatics Center, Federal University of Pernambuco, BR
  • Lidia Fuentes, University of Málaga, SP
  • Loek Cleophas, TU Eindhoven; and Stellenbosch University, NL
  • Lukas Linsbauer, ABB AG, GER
  • Mahsa Varshosaz, IT University of Copenhagen, DK
  • Malte Lochau, University of Siegen, GER
  • Marsha Chechik, University of Toronto, CAN
  • Martin Becker, Fraunhofer IESE, GER
  • Mathieu Acher, Univ Rennes, Inria, CNRS, IRISA, FR
  • Matthias Galster, University of Canterbury, NZ
  • Maurice H. ter Beek, ISTI-CNR, IT
  • Michael Vierhauser, University Innsbruck, AUT
  • Miguel R. Luaces, University of Coruña, SP
  • Mohammadreza Mousavi, King’s College London, UK
  • Paolo Arcaini, National Institute of Informatics, JP
  • Paul Grünbacher, Johannes Kepler University Linz, AUT
  • Paul Temple, Université de Rennes 1, FR
  • Philippe Collet, Université Côte d’Azur – CNRS/I3S, FR
  • Rick Rabiser, Johannes Kepler University Linz, AUT
  • Roberto Lopez-Herrejon, Ecole de Technologie Superieure, CAN
  • Sami Lazreg, University of Luxembourg
  • Sandra Greiner, University of Bern, SW
  • Shaukat Ali, Simula Research Laboratory, NO
  • Simon Thrane, University of Luxembourg
  • Sophie Fortz, PReCISE, NaDI, Université de Namur, BE
  • Tewfik Ziadi, Sorbonne Université-CNRS 7606, LIP6, FR
  • Thelma E. Colanzi, State University of Maringá, BR
  • Thomas Thüm, University of Ulm, GER
  • Timo Kehrer, University of Bern, SW
  • Tomoji Kishi, Waseda University, JP
  • Wesley K. G. Assunção, North Carolina State University, USA
  • Xhevahire Tërnava, Université de Rennes, FR

Artifacts Committee

  • Clément Quinton, University of Lille, FR
  • Daniel-Jesus Muñoz, University of Málaga, ES
  • Edilton Lima Dos Santos, University of Namur, BE
  • Jacopo Mauro, University of Southern Denmark, DK
  • Joaquín Ballesteros, University of Málaga, ES
  • Kevin Feichtinger, Karlsruhe Institute of Technology, GE
  • Luca Paolini, Dip. Informatica – Universita di Torino, IT
  • Thiago Ferreira, College of Innovation & Technology, UM-Flint, USA

Program Committee of the Industrial Systems and Software Product Lines Track:

  • Danilo Beuche, PTC
  • Miguel Rodríguez Luaces, Universidade da Coruña, CITIC, Database Lab
  • Jabier Martinez, Tecnalia, Spain
  • Mehrdad Saadatmand, RISE Research Institutes of Sweden
  • Andreas Falkner, Siemens AG Österreich
  • Hironori Washizaki, Waseda University
  • Alessandra Bagnato, Softeam
  • Juha-Pekka Tolvanen, MetaCase
  • Lidia Fuentes, Universidad de Málaga
  • Joost Noppen, British Telecom
  • Sebastien Gerard, CEA, LIST
  • Maider Azanza, University of the Basque Country (UPV/EHU)
  • Martin Becker, Fraunhofer IESE Kaiserslautern, Germany
  • Sten Grüner,  ABB Corporate Research Germany
  • Christoph Elsner, Siemens AG
  • Richard Comploi-Taupe, Siemens AG Österreich
  • Stefan Klikovits, Johannes Kepler University Linz
  • Ruben Ruiz-Torrubiano, IMC University of Applied Sciences Krems

Doctoral Symposium Track:

  • Rick Rabiser, Johannes Kepler University Linz
  • José Proença, CISTER-ISEP and HASLab-INESC TEC
  • Clemens Dubslaff, Eindhoven University of Technology
  • Deepak Dhungana, Siemens AG, Austria
  • David Benavides, University of Seville
  • Philippe Collet, Université Côte d’Azur – CNRS/I3S
  • Thomas Thüm, University of Ulm
  • Mahsa Varshosaz, IT University of Copenhagen
  • Ferruccio Damiani, Università di Torino
  • Roberto Erick Lopez-Herrejon, Ecole de Technologie Superieure Montreal
  • Gilles Perrouin, University of Namur
  • Mohammadreza Mousavi, King’s College London
  • Natsuko Noda, Shibaura Institute of Technology

Challenge Solutions Track:

  • Mohammad Reza Mousavi, UK
  • Son Nguyen, Vietnam
  • Wesley K. G. Assunção, USA
  • Xhevahire Ternava, France
  • Eduardo Figueiredo, Brazil
  • Jacob Krüger, The Netherlands
  • Javad Ghofrani, Germany
  • Michael Lienhardt, France
  • Shiyi Wei, USA
 

Journal First Track:

  • Man ZhangBeihang University
  • David Benavides University of Seville
  • Mercedes Amor PinillaUniversidad de Málaga
  • Xiao-Yi ZhangUniversity of Science and Technology
  • Tomoji KishiWaseda University
  • Roberto Erick Lopez-HerrejonEcole de Technologie Superieure
  • Angelo GargantiniUniversity of Bergamo
  • Goetz BotterweckTrinity College Dublin, Lero

 

Program Committee of the Demonstrations and Tools Track:

  • Kevin Feichtinger, Karlsruhe Institute of Technology, DE
  • Paul Temple, Université de Rennes 1, FR
  • Chico Sundermann, University of Ulm, DE
  • Miguel Rodríguez Luaces, Universidade da Coruña, CITIC, Database Lab, ES
  • Johann Mortara, Thoody Consulting, MC
  • Mónica Pinto, University of Málaga, ES
  • VietMan Le, Graz University of Technology, AT
  • José Miguel Horcas Aguilera, University of Málaga, ES